2009. december 31., csütörtök

Lapsang Souchong

-Ez nem lányoknak való, válasszatok inkább egy gyümölcsöset-terelgetett minket akkoriban az eladó mikor életemben először benéztünk egy teaházba.
-Ezt a teát vagy nagyon szeretik, vagy nagyon utálják.-tette hozzá, és mi elálltunk a kívánságunktól.

Lapsang Souchong ( A kép nem az enyém )

Így évekig a fenyő levelén füstölt füstös ízű tea a vágyakozás célpontja maradt csak.

A tea a szükségből alakult ki, mikor egy kínai tartományban a katonák átvonultak, és szállást kértek, csak a teaszárítóban volt hely. Így a katonák kerültek a szárítóházba, a teát pedig mentették ahogy tudták, és hogy gyorsan megszáradjanak a kéznél lévő fenyőfán füstölték meg őket.

Szinte minden teaház látogatásnál lebeszéltek róla minket, én pedig csak most voltam elég kitartó, hogy de mégis én ezt kérem. Lehet, hogy a hosszú vágyakozás eredményeként, de ez a tea nekem szerelem első kóstolásra. Az illata lágy, füstös, mint egy füstölt ételé. De nem cigifüsthöz hasonlít, hanem olyanhoz, amit a füstölt hús birtokol, és önkéntelenül eszembe jut a húsvét. Az íze pedig selymes füstös.


Boldog Újévet!

2009. december 22., kedd

A BEIGLI

Ezen is egy jót tanakodtunk, na most honnan származik. Sem receptet, sem leírást nem szeretnék róla írni, mert biztosan milliónyi blogban megtörténik így karácsonytáján, inkább csak szeretném az első saját készítésű beiglimet megmutatni.
Nagyon szépnek találom a hagyományt, ami anyáról lányára száll, így most már én is beálltam a sorba, és íme, a családi titkos recept szerint (Mákkal és mandulával):

Beigli

Megjegyzés: Eredetileg dió lett volna benne, de az allergia miatt volt mandulára cserélve, a mákos változatából egyszerre csak keveset, mert a mák hisztaminban gazdag, de ez sem okoz erős rosszullétet.

Kreatívkodásaim

Mivel ez olyan gyakran nálam nem történik, hanem rohamszerűen jön rám alkalomadtán, így mutatok pár dolgot. De pontosan ez az az ok, amiért főzök is, mert sosem lehet tudni előre mi lesz belőle, és igazából ugyanúgy alkotás.

1) Égethető gyurma(polimar clay):
Ez nincs is olyan messze a sütéstől, mert formázás után 110 fokon fél órát kell sütni.

Ezek eredetileg konzervdobozok voltak. (They used to be cans)

Közelkép az idióta madaramról (Close up for the "idiot" bird)

2) Maszk ( Ez úgy kb. fél évet várt, és terv nélkül két álmatlan éjszaka alatt készült festve, ragasztva Címe: Az esküvő)
Az esküvő (Wedding)
3) Suba- Latch Hook
Szokással ellentétben ez is egy fél év alatt készült el, de egy kb 3-4 nap alatt meg lehet csinálni. Már készen van, de el van csomagolva, és várja hogy hazautazzon és párna legyen belőle.


Butterfly

Bukta - Buchtel

Egész eddigi életemben meg voltam győződve arról, hogy a bukta egy "ősmagyar" sütemény, hungarikum. Ugyanerről meg vannak győződve az osztrákok is, hogy ez egy ősosztrák sütemény.
Az igazság pedig az, hogy a bukta Csehországból származik. Vagyis pontosan ott sem a csehektől, hanem a Csehországban élő német kisebbségtől (akiket a második világháború Németországba küldtek vagonokkal, és mivel néha útközben egy két vagon eltévedt, vagy lelőtték őket, voltak akik éjszaka menekültek át Ausztriába). És azóta hivatalosan is a cseh sütemény.
Így vándorolt a sütemény előbb a bajor, majd az osztrák konyhába, ahol hozzánk is elérkezett, és mi boldogan magunkévá tettük.


A recept a Horváth Ilona Szakácskönyvéből származik.

Hozzávalók:
2 dkg élesztő
fél kg liszt
6 dkg vaj
3 dl tej
5 dkg cukor
Töltéshez lekvár

Elkészítése
Egy tipikus kelt tészta készül belőle (utálom gyúrni:-) nem tudom hogy csinálták annó a nagyanyáink, de én rendesen kifáradtam közben, míg szép hólyagos tésztát nem kaptam),
Ha kész a tészta, lisztezett deszkán olyan 1 cm vastagságúra nyújtjuk, 8-10 cm-es kis kockákat vágunk belőle, és szépen megtöltve szorosan egymás mellé pakoljuk. (gondolom régen nem volt olyan nagy tepsi, valakinek sok lett a tésztája, és egymás mellé benyomkodta a buktáját, a többieknek tetszett és ezért tuszkoljuk mi is a tepsibe bele).
Az én buktáim kreatív formát és méretet kaptak, hogy mindenki kedvére válogathasson a kisebb nagyobb szeletek közül.



Sorry, I did not found the english name.

First I thought it is a traditional hungarian cake. Also the austrian think it is traditional austrian thing, and if you go to the christmast markt it is sure, you can find something like that.
The buchtel comes from the bohemian kitchen (and from the german minority who lived till the 2. WW in Czech).

The receip:
2 dkg yeast/barm
50 dkg flour
6 dkg butter
3 dl milk
5 dkg sugar
and for the filling: marmelade

The first rule is that everything has to have room temperature. Not colder.
First mix 1 dl milk, the yeast with some flour (3 tablespoon) and sugar (1 tablespoon) in a warm place, and wait 30 minutes. If it is douple, than mix with the other materials (make a raised), and wait again in a warm place 1 hour. Then you have to lend it, Cut in 8-10 cm squares, and fill with the marmelade. Put them very near in a buttered baking pan, and butter the top. Than bake them:-).

Megjegyzés: Ebből sem szabad nagy mennyiséget enni az élesztő miatt, de kis mennyiségben nem volt hatása.

2009. december 16., szerda

Mikor az étkezés nem mindig öröm - Hisztamin érzékenység (1. rész)


Régóta szeretnék írni a hisztamin érzékenységről, mert olyan kevés információ található róla, és én is nemrég találkoztam a problémával. Nem volt könnyű összegyűjteni a megfelelő információkat. Szakácskönyvet magyar nyelven egyetlen egyet sem találtam.


Mi történik akkor ha bizonyos ételek fogyasztása után kb. 30 perccel a következő tünetek valamelyike jelentkezik (rendszeresen)?
  • hányinger,
  • hasmenés,
  • puffadtság érzés,
  • hasfájás,
  • viszketés,
  • bőrkiütés,
  • asztmás rohamhoz hasonló tünetek,
  • erős szívdobogás,
  • szívritmus zavarok,
  • fejfájás,
  • migrén,
  • végtagfájdalom,
  • fáradtság, kimerültség.

Mely ételek fogyasztását követő rosszullét után kezdjünk el gyanakodni?
  • paradicsom ( érzékeny gyomrúak nyersen ne fogyasszák, főzve sütve meg lehet vele próbálkozni kis mennyiségben!)
  • alkoholos italok(vörösbor)
  • sajtok (kivétel friss sajtok)
  • legtöbb halfajta, tengeri herkentyűk
  • szalámi, sonka, felvágottak
  • Minden olyan élelmiszer ami hosszú tárolást és készítési időt igényel (ecetes dolgok, eltett savanyúságok)
  • élelmiszer kiegészítők
Banán: Ha valaki nem bírja a banánt, akkor az latexérzékenységre is utalhat.

Mi is az a hisztamin érzékenység?

A hisztamin érzékenység NEM allergia. A hisztamin egy olyan vegyület amit a szervezetünk nem minden esetben tud hasznosítani, de a LEGTÖBB ember szervezete le tudja bontani.

Akinél hiányzik a lebontásért felelős enzim, az bizony megszenvedi a hagyományos étkezést, mivel sok ételnek eleve magas a hisztamintartalma, vagy pedig a tárolás során keletkezik benne hisztamin. Állítólag kialakulásában egy bélfertőzés is ludas lehet.

Hogyan kezeljük a hisztamin érzékenységet?

Az az igazság, hogy nem is annyira bonyolult úgy főzni, hogy ne jöjjenek utána a kellemetlen tünetek. Igyekezzünk kihagyni a kritikus ételeket (vannak dolgok, amiket minimálisan lehet beletenni pl.: fokhagyma..stb. )

A hisztamin ellen nem lehet más tenni, mint kihagyni az ételekből, mivel se fagyasztásra, se főzésre, se sütésre nem bomlik le.
Súlyosabb esetben diétát is ajánlhat az orvos.

Elvileg létezik már olyan szer, étkezési adalék, amit be lehet étkezés előtt is venni, de ezeket sem mindenki szedheti, mert a hisztamin érzékenység sokszor más allergiák kombinációjában is megjelenik.

További szabályok:
Ne hagyjuk állni az ételt, hanem amint lehet rögtön tegyük a hűtőbe, és általában rövidebb ideig is lehet felhasználni, mivel minden tárolástól további hisztamin képződik.

Néhány fűszer tapasztalatom szerint segíti az emésztést és megelőzi a hasfájást:
  • kömény
  • gyömbér
  • gyógyfűszerek

Egy ideális világban, ahol mindenki azt ehetné, akkor és amikor szeretni kevesebb gond lenne. Sajnos sok helyen uralkodik az a nézet, hogy kötelező mindent felenni a tányérról, és meg kell enni, akkor is ha nem ízlik, mert mondjuk úgy illik.

Pedig a szervezetünk ezzel csak jelez. valami nem jó. Ez nem hiszti, és nem válogatósság kérdése. Kevesek olyan szerencsések, hogy minden emésztő gyomorral rendelkezzenek(mint én:-))

Receptek:
Általában a receptjeim úgy készülnek, hogy ezt szigorúan figyelembe veszem, hisz nemcsak magamnak főzök, de nem mindig sikerül teljesen jól.
Ha valamit kifejezetten a hisztamin érzékenyeknek ajánlanak, azt feltétlenül odaírom.

Hasznos linkek magyar nyelven:

http://www.informed.hu/betegsegek/betegsegek_reszletesen/immunology/allergy/food/?article_id=34535

http://www.hunano.extra.hu/egeszseg/allergia/hisztamin/hisztamin.html


Németül:
http://de.wikipedia.org/wiki/Histamin-Intoleranz

Angolul:
http://foodallergies.about.com/od/commonfoodallergies/p/histamineintol.htm

Előkészületben: 2. rész: Nem ajánlott ételek részletes táblázata

2009. december 12., szombat

Mandarinos mandulás Kuglóf (Kardamonnal)



Saját recept.
(kísérleti fázisban)

Volt még három tojásom, az előző linzer süteményből maradt fél zacskó őrölt mandulám, és egy fél csomag veszélyeztetett (kiszáradástól) mandarin. És meg is született az alapgondolat.
Ahogyan egykor az olvasásban korszakaim voltak, és addig nem nyugodtam, míg egy írónak majdnem az összes könyvét el nem olvastam, most a főzésben is korszakokat élek: rizs (főétel) és kuglóf korszakom van.

Így született meg a mandarinos, mandulás kuglóf:mandarinos kuglóf

Hozzávalók:
3 db tojás
1 bögre cukor
2 dl tej
1 bögre darált mandula
1 bögre liszt
1 csomag sütőpor
1 evőkanál citromlé
1 kiskanál őrölt kardamon (imádom ezt a fűszert!)
1 csomag vaníliás cukor
kb. 5-10 dkg vaj (fogalmam sincs mennyi lehetett, mert kb. a fele volt meg a 25 dkg-os vajnak, és akartam még belőle hagyni. )
Picike rum (ízlés szerint)

Tészta

Elkészítés:
A tojást elkevertem a langyos vajjal, tejjel és a cukorral, majd hozzáöntöttem a darált mandulát, a lisztet (benne az elkevert sütőport), és ízesítettem a kardamonnal és a citromlével és a rummal.


Sütőben

Jól elkevertem, és mikor készen volt a kuglóf formába öntöttem a kész tésztát.
Kb 20-30-40 perc alatt készre sütöttem. A tészta kicsit macerás volt. A mandarinok nedvesek voltak. Legközelebb lehet kicsit több lisztet tennék bele.
A tészta nagyon finom, a kardamonnak isteni a kombinációja a mandulával. És a mandarinok és finomak és puhák. Lágy tésztája van.

Megjegyzés: Hisztaminérzékenységet figyelembe véve, ebből sem kell rögtön az egész süteményt megenni, de ízre nagyon bejött.

2009. december 7., hétfő

Sáfrányos rizottó

Már megint rizottó:-). Imádom. Még volt egy fél csomag, és nagyon árválkodott.
Hozzávalók:
rizottó
sáfrány (úgy fél éve kíváncsiságból vehettem egy igazi sáfrányt, és ez volt az az étel, ahova jelentkezett, hogy szeretné, ha felhasználnám, kár hogy annyira drága fűszer, mert igen érdekes, finom íze van.)
húsleves
hagyma

póréhagyma
kukorica
répa
Fűszerek a zöldségekhez: oregano, bazsalikom, majoranna, só, bors
mozzarella

Elkészítés:
A zöldségeket előre elkészítettem,megtisztítottam, olajon megpároltam, majd félretettem őket.
Utána elkészítettem a rizottót a hagymával, és a húslevessel(fokozatosan öntögetve hozzá), és a legelején beletettem a sáfrányt (azonnal gyönyörűre színezte, tetszik ez a fűszer), majd mikor 20 perc múlva kész volt, belekevertem a zöldségeket, és a felvágott mozzarellát, ami szépen megolvad.

Megjegyzés: Sajtot azért cseréltem mozzarellára, mert ezt hisztaminérzékenyek is fogyaszthatják, másfajta sajtot már nem annyira. Az összes friss lágy sajt jó, de már minden hosszabb érlelést igénylő sajt nem. Parmezán tilos!

Linzi karika

Ha már itt Linzben vagyok, ideje volt elkészíteni egy linzi karikát.

Igazából a receptben csalás történt, mert került bele mandula, egyébként a hókifli tésztáját használtam fel. Az eredeti egy sima mandula nélküli édes tészta, amit a lekvár dob fel.


Hozzávalók(sajnos a mennyiségeket nem tudom hirtelen fejből, a Horváth Ilona szakácskönyvben vaníliás kifli címszó alatt megtalálható:

vaj,
cukor
liszt (lisztet általában keverem, sima és rozsliszt)
csipet só
kis tojás
darált mandula

Elkészítés:
Ez egy egyszerű összegyúrom, és pihentetetem tészta. Én már régebben megcsináltam, le volt szépen fagyasztva, így villámgyorsan elkészült. Sütőben is kb 10-20 perc alatt kész. Utána az otthon lévő lekvárokkal összeragasztottam.

2009. december 5., szombat

Karácsonyi Díj! :-)

Kaptam egy karácsonyi díjat!

Először is szeretném megköszönni, hogy kezdő blog íróként kaptam egy díjat. Nagyon örültem neki:-))), nem igazán számítottam ilyesmire, úgyhogy egy nagyon kellemes meglepetés ért.


Köszönet érte Gabriellának!

(Egyébként én is Gabriella vagyok)

Lenne egy kérdésem is, mivel nem ismerem a díjakat:-) :
Olvastam, hogy a díjat továbbítják?
Vannak-e szabályok? Szokásos-e továbbadni?

ha igen, akkor szeretném továbbadni.

Fitt anyukának

Gombás-gyömbéres rizottó (fekete szezámmal)

Egy ideje vonz a rizottó. Az igazi, az olasz. Ahogy az olasz konyha is az egyik nagy kedvencem.
Egy rizottó (Riso Gallo) is árválkodott a rizsek között, és addig vártam vele, amíg ihletett nem kaptam.
Íme az eredmény:

Hozzávalók:

200g rizotto rizs
gomba
póréhagyma
hagyma
1 db paprika

Fűszerek:

bors
gyömbér (Nekem egy laza mozdulattal beleömlött, kevesebbet akartam, de később a rizottóval összekeverve isteni volt)
fekete szezám(Ennek az íze enyhén a grafitra emlékeztet, nagyon érdekes ízt ad mindig az ételeknek, és hivatalosan, egy allergia elleni növény)

Elkészítés:
a rizottót hagyományosan készítettem, megpirítottam a rizottót, majd fokozatosan öntögettem hozzá a házi húsleveskét.
Mikor olyan 20 perc múlva kész volt, hozzákevertem a többi (előre elkészített összetevőt), addig olajon megpárolt, befűszerezett elkészült gombát, hagymát, és paprikát. (Úgy látom most sincs kedvem túl sokat írni a recepthez:-)) És kész volt.

Megjegyzés: Hisztamin érzékenység miatt a fehér bort kihagytam. Kíváncsi lennék, hogy úgy milyen íze van. Ha bort is teszünk bele, akkor olyan közepes kategóriába sorolnám.

2009. december 1., kedd

Husi és Barney

Nem az enyémek, hanem a szüleimet boldogítják. De hát nem édesek, ennivalók, és gyönyörűek?

Husi és Barney

Az egyik:
egy nagy jólelkű, csupa szív, pajkos, önmagát kiskutyának képzelő leányzó:
Husi, akinek hónapokig nem volt neve. (Óangol juhász-bobtail)

A másik
egy sokat alvó, bújós, ember nélkül nem meglevő fiú:
Barney, egy örökbefogadott Tibeti terrier.

Christkindelmarkt, Naschmarkt

Az osztrákoknak a Christkindelmarkt (karácsonyi vásár) valami nagyon hagyományos, és minden évben várt szent dolog. Annyira, hogy a Coca Colanak, meg kellett változtatnia a Magyarországon is minden évben játszott Ünnepelj ma velünk reklámot, mert az osztrákok nem voltak hajlandóak venni a terméket, mert az "ellopta" a Jézuskát, és így az idén aktuális osztrák Coca Cola reklámból kimaradt a télapó, és ott virít a bécsi Christkindelmarkt, és mindenki annyit kiabál: itt a karácsony.
Úgyhogy meglátogattuk a karácsonyi vásár megnyitóját:-).

Megnyitó
Piac

Külön kérésre ezt az éneklő giccset is le kellett fényképeznem. A giccs kifejezés nem tőlem származik.

Giccs

Nem maradhatott ki ez az óriási cukros vacak sem:

cukros vacak

És egy emlék (ajándék anyának):

Mézeskalács

Naschmarkt: Ez egy csoda:-). Boltok, ételek, élelmiszerek a világ minden tájáról. Fűszerek a világ minden tájáról.
Beszereztem: egy pár indiai fűszert, őrölt csillagánizstól kezdve cayennei borson át. És még velem jött pár ázsiai tészta:-)))) stb.

Életem első élesztős kuglófja

Utálom az élesztővel való babrálást. Mert nem szabad túl hidegnek lennie, nem szabad túl melegnek lennie, mert olyan kicsit kényeskedő jószág.
De vonzott, hogy milyen lehet egy igazi kuglóf.


Állítólag ez egy kényes tészta, a huzatra is allergiás, és sejtéseim szerint a huzat miatt emelkedett meg kicsit a teteje, vagy csak köszön nekem, és leemeli a kalapját:-)

A recept a háziasszonyok túlélőkönyvéből származik:
Horváth Ilona: Szakácskönyv

Hozzávalók:
50dkg liszt
10 dkg porcukor
2dkg élesztő
4-5dl tej
4 tojássárgája
10 dkg vaj
egy csipet só
1 csomag vaníliás cukor
5-10 dkg mazsola
tetejére vaníliás porcukor

Elkészítés:
Az élesztőt megkelesztjük a tejben, habosra keverjük a puha vajat a cukorral, tojássárgákkal és hozzáadjuk a vaníliás cukort, az élesztőt és a lisztet. Annyi langyos tejjel dagasztjuk be, hogy lágy kelt tésztát kapjunk. Langyos helyen duplájára kelesztjük a kuglófformában. Előmelegített sütőben 40 percig sütjük.

Icipicit megváltoztattam.
Tettem bele:
1 kanál fahéj
1 kanál gyömbér
1 kanál őrölt csillagánizst (már sejthettem valamit:-))

És kettészedtem a tésztát, egy kakaós és egy sima felére, hogy márványos kuglóf legyen belőle.

Konklúzió: Még több cukor (legközelebb), és a tetejére kívánkozik egy csokibevonat is.

Készen az U.i.-ban említett okok miatt nem készült róla kép, mert a látogatóim megették:-).

U.i.: Sajnos már enni nem ehettem belőle aznap, mert mire kész volt rá pár órára be is lázasodtam.

Megjegyzés: Hisztaminérzékenyeknek az élesztő miatt közepes kategóriába sorolnám. Módjával, és keveset, de lehet enni.